Začíná éra celoročních pneumatik? Prodeje tomu nasvědčují
2 min readMírné zimy posledních let celoročním pneumatikám přímo nahrávaly. Pořádné sněhové závěje totiž většina řidičů v Česku neviděla už dva roky po sobě. Řada z nich si proto pokládá otázku, zda jim místo dvou sad pneu nestačí jedna celoroční.
A na prodejích je to vidět. I když celoroční pneumatiky stále používá jen něco přes 2 % řidičů, všichni výrobci potvrzují, že poptávka po nich se v posledních dvou letech zvýšila.
Plusy a mínusy celoročních pneumatik
Mít jedny pneumatiky na celý rok má přirozeně řadu výhod. Nemusíte pořizovat druhou sadu, ani přemýšlet, kde ji přes rok skladovat. Přezouvání dvakrát ročně pro vás bude minulostí, čímž ročně ušetříte víc než tisíc korun na návštěvách pneuservisu.
Je však třeba brát v potaz, že celoroční pneumatiky jsou vždy kompromisem mezi letní a zimní gumou. Nikdy nebudou mít tak dobrý záběr na sněhu jako zimní přezutí a tak dobrou přilnavost na rozpáleném asfaltu jako letní pláště.
Pokud se však většinu času pohybujete po upravených silnicích, jezdíte bezpečně a nepotřebujete lámat rychlostní rekordy, nabídnou vám celoročky vše, co potřebujete.
Jaké celoroční pneumatiky koupit
Pokud se pro celoroční pneumatiky rozhodnete, doporučujeme volit ty od osvědčených výrobců. Než se totiž pláště těchto značek dostanou k zákazníkovi, předchází tomu roky vývoje a náročného testování.
Ještě před pár lety vyrábělo celoročky jen několik výrobců, dnes už je zvládne vyrobit většina. Některé pláště však stále nad ostatními vyčnívají: ať už prvotřídní kvalitou, nebo skvělým poměrem ceny a kvality.
Příkladem opravdu kvalitních celoročních pneumatik jsou pláště Continental, konkrétně pak model AllSeasonContact. To potvrzuje řada úspěchů v testech. Například 1. místo v testu ACE z roku 2019, 1. místo v testu Autoklubu ČR z roku 2018 a 1. místo v testu AutoMotorSport z roku 2018.
Kvalitní celoroční pneumatiky však lze pořídit i mnohem levněji. To dokazují například pláště Quartaris 5 od českého výrobce Barum. Pneumatiky se vyrábí přímo v českých Otrokovicích a byly vyvinuty přesně pro potřeby našeho klimatu střední Evropy s horkým létem, studenou zimou a častými dešti.