Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Varné desky

2 min read

Kuchyně je místo, kde se vaří. Mnoho lidí, hlavně na vesnicích má klasický sporák. V městských bytech jsou už ale dlouho hitem varné desky. Je pár druhů, v podstatě jsou tři a každý se jistým způsobem liší. Prvním typem je plynová deska. Ta se hodí právě tam, kde je zavedený plyn. Ohřev je zde velmi rychlý, dá se bez problému snížit nebo zvýšit intenzitu plamene a dobře se dá ovládat i regulace. Levné varianty jsou vyrobené ze smaltu, ale ty moderní jsou už sklokeramické. Některé z těchto plynových desek mají pojistky proti zhasnutí plamene, dražší typy mají i tzv. turbohořák nebo tzv. wok hořák, tyto dva mají větší výkon. Deska může mít dva typy zapalování – elektrické nebo automatické.

Elektrická deska je druhý typ. Namísto plynových mají o dost menší spotřebu. Mimo jiné je zde ještě rychlejší ohřev, snadná regulace a bezpečnost. Mají také indikátor zbytkového tepla. Ve spojení s dětskou pojistkou se o dost zvýší bezpečnost. Některé z modelů mají funkci udržování teploty už hotového jídla. Výhodou je údržba, ale nesmíte ji poškrábat. Ještě před nákupem byste si měli ověřit příkon elektřiny u vás doma. Moderní elektrické desky mají dotykové ovládání, ale standard je manuální tzv. knoflíkové ovládání. Dá se zapnout současně i více okruhů.

Indukční deska neboli studené vaření. To je třetí a poslední typ. Mezi hlavní výhody patří úspora a bezpečnost. Na desku se dá sáhnout i v průběhu vaření bez obav, že byste se spálili. Ohřívá se jenom dno nádoby. Na indukční desku se nehodí klasické hrnce. Je lépe mít například smaltované, litinové, železné a  další.

Tvorba webových stránek: Webklient