Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Ocelová nebo alu kola?

2 min read

Chcete vzhled svého vozidla oživit? Chcete na něm mít něco výrazného? Pak právě výrazným detailem mohou být jeho kola. Dnes bychom mohli rozlišit dva typy kol – alu kola a ocelová kola. Každá se vyznačují jinými výhodami a nevýhodami. My se v dnešním článku na jejich přednosti a také negativy podíváme podrobněji.

Jak už samotný název napovídá, ocelová kola jsou vyrobená z plechu (převážně oceli) a alu kola jsou vyrobená z hliníku a dalších měkkých kovů. Žádné vozidlo se bez kol prostě neobejde, ať už se jedná o osobní automobil, nákladní vozidlo či čtyřkolky (zde se používají hlavně hliníková kola). Ale dnes si alu kola a ocelová kola spojíme zejména s osobními vozidly.

U starších vozidel můžete vidět ocelová kola. Jestliže se vám ale tato varianta nelíbí, pak si můžete koupit alu kola. Investice do nich se určitě vyplatí, protože přináší celou řadu výhod. Alu kola se používají hlavně v létě a v zimě odborníci doporučují spíše kola ocelová. A důvod? Ten je jednoduchý. V létě alu kola krásně vyniknou, budou zářit, ale v zimě budou jen špinavá od rozbředlého sněhu, a tak na takové počasí stačí ocelová kola.

Samozřejmě, když plánujete výkup vozidel, pak byste měli na své auto dát spíše alu kola, která zvýší hodnotu vozidla. Tento typ kol je totiž dražší, esteticky hezčí a také praktický.

Jak vybrat správné disky?

Při výběru vhodných disků musíte znát několik základních parametrů, jako jsou gumy, průměr kola, rozteč kola a ET neboli zális.

Výhody alu kol: velmi lehké, estetické, nezatěžují kola, nízká setrvační síla, zlepšení jízdních vlastností, snížení spotřeby paliva

Nevýhody alu kol: v zimě hrozí koroze

Výhody ocelových disků: dlouhá životnost, nepodléhají korozi, jsou levnější

Nevýhody ocelových disků: nemají hezký vzhled

Budete-li si kupovat automobil v autobazaru, například v AAA Auto, pak se dívejte také na kola, která vám mohou o vozidle prozradit mnohem více, než si myslíte. Bude-li mít automobil alu kola, pak si můžete být jisti, že se nebál jeho předchozí majitel investovat do vozidla, a tak budou kvalitní i jeho ostatní části. Také se dívejte na samotné pneumatiky, které hrají velkou roli.

Tvorba webových stránek: Webklient