Recenze mobilních klimatizací: Fungují, nebo jde jen o marketingový tah?
3 min readJestliže rekonstruujete podkroví, určitě myslete na to, že jen jeho dokonalé zaizolování k dosažení příjemné letní teploty stačit nebude. Rozhodně se vyplatí rovnou instalovat klasickou klimatizaci s venkovními splitovými jednotkami. Jenomže co dělat třeba v paneláku, kde se interiér přehřívá zcela stejně?
Naše bydlení se v posledních letech mění
Vyžadujeme stále větší komfort. Chceme žít zdravěji, a tak s námi „bydlí“ čistička vzduchu, přestože nejsme alergici. Obnovujeme staré komíny a instalujeme kamna, protože chceme žít bez stresu a plameny přece uklidňují. A rozhodně se nechceme v našich bytech pařit při teplotách přes 30 stupňů. A tak si pořizujeme klimatizace. Jenomže instalace té klasické třeba do panelového bytu nemusí být vůbec snadnou, a dokonce to ani nemusí jít. Jako alternativa se nabízí mobilní klimatizace. Toto řešení jsme pro vás otestovali.
Test mobilní klimatizace
Mobilní klimatizaci jsme testovali v jihovýchodně orientovaném panelovém bytě. Byt byl zateplený, s novými plastovými okny. Přesto vnitřní teplota v horkých letních dnech stoupala až na 35 °C. Instalace klasické klimatizace se splitovými jednotkami na fasádě nebyla možná. Družstvo nedalo povolení k jejich umístění. Navíc by bylo nutné vrtat do panelu otvory pro trubky vedoucí od vnitřní části klimatizace k té venkovní.
Jako alternativa byla proto pro chlazení místnosti o velikosti 20 m2 použita mobilní klimatizace. Jde o zařízení na kolečkách, ne příliš malé, ale obvykle se pro něj místo najde v každé domácnosti. Kondenzát v podobě vody se hromadí v integrovaném zásobníku, který je nutné pravidelně vyprazdňovat. Na to, že je zásobník plný, vás mobilní klimatizace upozorní zvukovým signálem. Z místnosti je zapotřebí odvést i teplý vzduch. K tomu slouží zhruba 10 cm tlustá hadice z ohebného husího krku. Vyvedení se instaluje přímo do pootevřeného okna, optimálně přes speciální těsnění, které dokonale sedne do pootevřeného okna.
Většinu mobilních klimatizací lze obsluhovat dálkovým ovládáním a současně přes ovládání přímo na klimatizaci. Zařízení ochlazuje a současně vysušuje. Takže jej oceníte i ve vlhkých místnostech, kde potřebujete snížit vlhkost. Některé z prověřovaných klimatizací uměly rovněž topit a bylo je v zimě možné použít i jako přímotop.
Umí mobilní klimatizace snížit letní teplotu v panelovém domě?
Mobilní klimatizace se osvědčila. Její použití by bylo nejspíš kvůli vyvedení horkého vzduchu přes okno problematické v přízemí, nebo v prvním patře, kde z bezpečnostních důvodů obvykle nenecháváme během dne bez dozoru otevřená okna. Ve třetím patře ale toto omezení nebylo. Klimatizace dokázala vychladit teplotu v místnosti skutečně stejně jako běžná klimatizace s externí splitovou jednotkou. V místnosti klesla teplota na teplotu, kterou jsme si na klimatizaci nastavili – tedy na 23 °C. Znatelně se též snížila vlhkost v místnosti. Kvalitní mobilní klimatizace celé řady značek nabízí e-shop Okay.cz.