Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Plastové palety: V čem jsou lepší než dřevěné a proč nejsou neekologické

3 min read

Když na trh přišly výrobky z plastu, lidé byli nadšení. Trvanlivý a odolný materiál se jim velmi líbil. Dnes je postoj o něco jiný – mnozí lidé plast kritizují, protože si jím doslova zamořujeme planetu. On však sám o sobě není špatný, a v mnohých oblastech je dokonce nenahraditelný. Příkladem odvětví, kde se plast jen těžko nahrazuje, je logistika. Plastové palety mají oproti dřevěným celou řadu výhod.

V čem vynikají plastové palety?

Dalo by se říct, že snad ani nemají nevýhody. Ve srovnání se dřevem bodují v následujících oblastech:

  • Snadné čištění: Plastovou paletu stačí omýt, třeba hadicí. Dřevo nikdy tak důkladně nevyčistíte, obzvlášť pokud dřevo nasákne nějakou kapalinu.
  • Nižší riziko zranění: Z dřevěné palety se mohou ulomit třísky, které snadno způsobí poranění. Plastová euro paleta se jen zřídkakdy poškodí tak, aby z ní odlétaly úlomky. Kromě toho v ní určitě nenajdete hřebíky, o něž byste omylem mohli zavadit. Hřebíky v dřevěných paletách mohou rovněž poškodit zboží.
  • Nižší hmotnost: Plastové palety jsou, samozřejmě v závislosti na rozměrech, lehké a dobře se s nimi manipuluje. O dřevěných paletách se toto říct nedá.
  • Životnost: Chemikálie, počasí – to všechno dřevu škodí, plast je přitom odolný. Vydrží daleko déle, a až přestane sloužit, přichází na řadu recyklace.

Plastové palety se dají recyklovat

Plastová paleta se dá recyklovat a následně může posloužit například k výrobě nové palety. Přesně takhle funguje výroba společnosti Schoeller Allibert, která vyrábí nejen palety, ale i další zboží pro logistiku.Ve Španělsku, Německu a Nizozemí využívá speciální metodu recyklace, která je vhodná i pro výrobky, jež přijdou do styku s potravinami. Starý plast nejdříve rozdrtí na vločky, promyje, suší a následně dává do vstřikovacích lisů.Do budoucna se navíc Schoeller Allibert chystá představit plastové palety, jež se budou dát opravit při poškození. U dřeva nic takového neexistuje, když se dřevěná paleta poškodí, musí se vyřadit.

Plastové palety se doopravdy vyplatí

Plastové euro palety jsou zhruba dvakrát až třikrát dražší než dřevěné. Přesto si je firmy pořizují. Je totiž třeba hledět dále do budoucnosti a uvědomit si, že dlouhodobě se nákup plastové palety vyplatí. Nepotřebuje žádné ošetření proti škůdcům, déle vydrží, snadno se skladuje atd.Schoeller Allibert má výrobu těchto palet za dlouhé roky doopravdy vychytanou. Jejich palety disponují speciálními okraji, díky kterým při přepravě nekloužou. Díky lyžinám zase bezpečně drží na paletovém vysokozdvižném vozíku. Vyrábí se z plastu odolného proti zlomení. Kromě toho se snaží je neustále zdokonalovat, stále přichází s dalšími a dalšími inovacemi, vylepšeními a technologiemi, o nichž se dřevěným paletám může jen zdát.

Plastová paleta RackPal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient