Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Domény, díky nimž je internet takový, jaký je

2 min read

Domény jsou jména serverů, která zadáváme do adresního řásku prohlížeče. BFU často neví, o co jde, ale je fakt, že si všímají, že domény mají různou hodnotu – polčkové, nepomlčkové, s předponami apod. Možná si říkáte co to je za pi*ovinu – a máte pravdu. Nevěděl jsem, jak jinak tento hloupý PR článek začít.

Takže – v doménách je zkrátka pořádný byznys. Registrátoři se předhánějí, aby nabídli co nejvýhodnější cenu a všichni registrovali u nich. V současné době to vypadá, když se podíváte na porovnání cen domén, že nejlevnější domény má Wedos – za pouhých 140 Kč bez DPH – to je nákupka. Od spuštění na podzim roku 2010 má přes 20 000 domén!

Ostatní registrátoři, jež si sraženou cenu domén nemohou dovolit (či nechtějí), občas mají různé slevové akce. To pak vypadá tak, že registrátor zveřejní třeba na facebooku nějaký kupon, kerý má určito učasovou nebo platnost pro určit. počet použití. Většinou jde o EU domény apod. Bla bla bla.

Vám, webmasterům, se můžou hodit tipy na volné domény. A nebo videozáznam z akce Ahyde a Denny007, kde se probíralo doménové know-how. Případně se vyplatí vědět, co je to doména a ochranná známka.

Někteří webmasteři také kupují domény – většinou spekulanti – a zatímco shánějí kupce, na domény hodí reklamu. Většinou se jedná o reklamy parkingových společností, ale ty na tom vydělávají prachy a webmasterům skoro nic nedávají, takže se vyplatí použít adsense pro domény zkušenost. Tam dostáváte asi 68 % z toho, co zaplatí inzerent, takže je to výhodnější.

Tvorba webových stránek: Webklient