Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Prémiový olivový olej jako dárek? Skvělý nápad!

2 min read

Není samozřejmě olej jako olej. A na ten olivový to platí dvojnásob. A poznat dobrý olivový olej není zrovna snadné.

Olivy jsou zdraví velmi prospěšné. Tyto olejnaté plody obsahují nejenom zdravé tuky, ale také proteiny s obsahem všech důležitých esenciálních aminokyselin. Stejně jako provitamínu A a vitamínů B a E. Z minerálů je v nich nejvíce zastoupený vápník, draslík, železo a fosfor. To však neznamená, že všechny tyto významné látky jsou obsažené ve všech olivových olejích, s nimiž se setkáváme na regálech obchodů. Tak tomu bohužel není. Kvalitu olivového oleje do značné míry ovlivňuje jeho výroba.

Vybíráme kvalitní olivový olej

Hledáte-li olivový olej se všemi prospěšnými látkami obsaženými v olivách, měl by v hledáčku vašeho zájmu být olej ze skutečných oliv, nikoliv z drti, která zbyla z oliv po lisování! V tomto ohledu se rozhodně vyplatí číst etikety!

Virgin extra (extra panenský)

Nejlepší olivový olej jednoznačně je olej extra virgin (extra panenský). Tedy lisovaný za studena a ideálně z oliv v biokvalitě. Jedině takový olej si zachovává všechny antioxidanty, minerály a vitamíny prospěšné pro organismus. A také vykazuje nejlepší chuťové vlastnosti.

Virgin (panenský)

Méně kvalitní variantou je olej virgin (panenský). Ten se z oliv získává stejnou technologií, tedy mechanicky a za studena. Jeho chuť ale není tak dokonalá jako u oleje extra panenského. Panenské oleje bývají kyselejší.

Olivový olej (pure)

Další kategorií je olivový olej pure. Pokud se na etiketě setkáte s tímto označením, jedná se z velké části o rafinovaný olej. K rafinování oleje se přistupuje v případě nedokonalosti ve složení či chuti oleje vylisovaného za studena.

Olej z pokrutin

Nejméně kvalitní olej je ten vylisovaný z tzv. pokrutin, tedy zbytků, ať již se jedná o pecky, dužinu, slupky, které zbyly po mechanickém lisování kvalitních olejů. Problémem také je, že k lisování se často používají chemická rozpouštědla.

Parfém? Ne, kvalitní olivový olej!

Ty nejkvalitnější olivové oleje bohužel nenajdete v regálech supermarketů, ale na specializovaných e-shopech (např. olivum.cz). Tyto oleje špičkové kvality mohou být i vhodným vánočním dárkem. Pokud tedy sháníte originální dárek pro muže, doporučujeme třeba Five Organic extra panenský olivový olej v krásné kulaté černé lahvi. A dárek pro ženu? Co třeba luxusní dárková kazeta olivového oleje a balsamica Full Moon TRIO DELUXE? Nebo jakákoliv jiná? Nemyslete si, dobrý olivový olej ženu potěší stejně jako parfém!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient