Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Jak vybrat hifi zesilovač

2 min read

Jak si vybrat hifi zesilovač a co zvážit před jeho zakoupením? To je jedna z nejčastějších otázek, které si začínající audiofilové kladou, než navštíví nejbližší hifi studio. Při sestavování vaší domácí hifi soustavy je důležité zajistit, že spolu budou jednotlivé komponenty správně fungovat. Zesilovač je pro hifi systém naprosto zásadní, protože bez něj bychom nebyli schopni zesílit slabé signály z přehrávačů záznamu. Existuje celá řada různých typů a tříd zesilovačů, z nichž každý má své vlastní výhody a nedostatky. 

Třídy zesilovačů

Zesilovače lze široce rozlišovat podle jejich tříd. Nejběžnějšími typy tříd jsou třída A, třída AB, třída D a třída G.

Třída A

Zesilovače třídy A jsou běžně považovány za nejlepší typ zesilovače, protože dokážou využít 100% vstupního signálu, a vytváří lepší zvuk díky nízkým úrovním zkreslení. I když jsou zesilovače třídy A považovány za nejlepší, mají několik nevýhod. Jsou omezeny výkonem a také produkují velké množství tepla. Většinou jsou také dost drahé.

Třída AB

Tato třída zesilovačů je cenově dostupnější než zesilovače třídy A. Třída AB kombinují zesílení třídy A a B a v současné době jde o nejčastěji používaný typ zesílení. Třída AB je užitečný kompromis mezi neefektivitou třídy A a zkreslením třídy B.

Třída D

Tato třída je stále oblíbenější díky své malé velikosti a nízkému tepelnému výkonu. Můžete se s ní setkat u mnoha moderních zesilovačů.

Třída G

Třída G nabízí vylepšení třídy AB. Zachovává kvalitu zvuku, ale snižuje spotřebu energie.

Výkon

Častou otázkou, kterou pravidelně kladou lidé, kteří navštíví hifi poslechové studio Praha je: jak velký výkon potřebuji? Pokud jde o toto kritérium výběru zesilovače, musíte zajistit, aby váš zesilovač měl dostatečný výkon, aby dokázal pohánět váš reproduktor. Je ideální mít výkonnější zesilovač než reproduktor, ale samozřejmě s mírou. Doporučujeme také, aby zesilovač s nízkým výkonem byl kombinován s reproduktorem s vysokou citlivostí a zesilovač s vysokým výkonem s reproduktorem s nízkou citlivostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient