Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Facebook už je teenager, funguje 16 let

3 min read

Facebook je pro mnoho z nás neodmyslitelnou součástí života. Na tuto sociální síť lidé chodí komunikovat se svými blízkými, sdílet s nimi své myšlenky i fotografie, hledat události z jejich okolí, prodávat či nakupovat věci a mnoho dalšího. Facebook již dávno není pouze sociální sítí, ale také nástrojem k prodeji.

Mark Zuckerberg ho kdysi zakládal spolu s Dustinem Moskovitzem a Eduardem Saverinem čistě pro studenty Harvardu. Měl jim usnadnit komunikaci a zjišťování informací o spolužácích. Během pár měsíců se Facebook.com rozšířil také na další univerzity, od roku 2006 se na něj začaly připojovat obchodní společnosti a později široká veřejnost. Všichni začali objevovat kouzlo sdílení příspěvků, psali si vzájemně na zeď a dávali „To se mi líbí“ svým oblíbeným stránkám.

Facebook v kostce

Každý, kdo si založí profil na Facebooku, o sobě uvádí informace. Vždy je na výběr, kdo tyto informace uvidí – mohou je vidět například pouze vaši přátelé. Uživatel si může na vlastní zeď nahrávat fotografie a psát různé příspěvky, které tam poté zůstanou uložené. Jádro Facebooku však tvoří jeho hlavní stránka, kde se každému uživateli zobrazuje personalizovaný obsah podle toho, jaké stránky má označené „To se mi líbí“. Každý vidí na hlavní stránce to, co se mu líbí. Mnozí dokážou strávit prohlížením těchto příspěvků dlouhé hodiny.

Facebook pro kohokoliv staršího 13 let

Pro využívání Facebooku je povinná registrace, nicméně profil si může založit úplně každý starší 13 let. Sociální síť není oblíbená pouze mezi teenagery, profil zde mají i dospělí a mnozí senioři. Nezanedbatelnou část uživatelů tvoří rovněž firmy, jež používají Facebook k propagaci své značky.

K Facebooku je možné připojit se přes webový prohlížeč, má však také několik svých mobilních aplikací. Existuje dokonce verze Lite pro méně výkonné telefony a lidi z oblastí se špatným připojením k internetu. Mark Zuckerberg se snaží udělat Facebook dostupný skutečně pro každého.

Z trhu jen tak nezmizí

Facebooku se výborně daří přizpůsobovat aktuálním trendům. Když ho lidé začali využívat především na komunikaci s přáteli, oddělil samostatně aplikaci Messenger určenou pro psaní zpráv. Jakmile začalo hrozit, že se lidé přesunou na sociální síť Instagram zaměřenou na sdílení fotografického obsahu, Facebook ji koupil. Ve firmě je nyní spousta schopných lidí – programátoři, marketingoví odborníci a třeba i psychologové. Vědí moc dobře, jakými lákadly nás na Facebooku udržet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient