Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Spíte na nevyhovující matraci? Zaděláváte si na vážné problémy!

3 min read

Na nevhodné matraci se moc nevyspíte. Respektive možná vyspíte, ale špatně. Špatná bude i vaše nálada a držení těla. Brzy se přidají bolesti zad, kloubů a zřejmě i alergie. Co si však pod pojmem nevyhovující matrace vůbec představit? Dozvíte se z následujícího článku.

Nevyhovující matrací rozumíme matraci, jak jinak, jež nám z nějakého důvodu nevyhovuje. Ať již se jedná o její tvrdost (nebo naopak měkkost), stáří, rozměr či materiál. Čím začít? Zřejmě právě tvrdostí, která patří k těm nejdůležitějším parametrům, jimiž bychom se při výběru měli řídit.

Měkká, nebo tuhá? Obojí!

Na trhu se setkáme s matracemi tvrdými, měkkými a se střední tuhostí. Někteří výrobci rozlišují dokonce pět stupňů tvrdosti. Ty naštěstí většinou publikují na svých stránkách, které před nákupem doporučujeme nastudovat. Obecně platí, že čím lehčí jste, tím měkčí matraci byste měli užívat. Ale nemusí to být pravidlem. I „lehkým“ lidem vyhovují tužší matrace a obráceně. Nebo jednotlivé tvrdosti s oblibou střídají. Právě pro ně jsou vhodné matrace se dvěma tuhostmi, u nichž jedna strana matrace je měkčí a druhá tužší.

I matrace stárnou. Ne všechny však stejně rychle

Jak rychle matrace stárnou? To závisí na kvalitě daného modelu. Obecně by se dalo říci, že matraci je třeba vyměnit v průměru za osm let. Ale opět to nemusí být pravidlem. Pokud vaše matrace není proleželá, nikde vás netlačí, není třeba se jí zbavovat.

Sendvičová, ortopedická, nebo anatomická?

A co materiály, z nichž se matrace vyrábějí? V tomto ohledu je současný trh nesmírně bohatý. Najdete na něm matrace z různých pěn (líné, studeně, paměťové či flexi), sendvičové, anatomické, zdravotní, ortopedické, antialergické, latexové, z kokosového vlákna, boxspringové. Stálicí je pružinová matrace, jejíž inovací je matrace taštičková, v níž jsou jednotlivé pružiny uloženy do speciálních taštiček. Velmi praktické jsou i vrchní matrace, které slouží jako doplněk k matracím stávajícím. Mnohdy stačí, když vaši starou matraci doplníte právě o tento topper neboli přistýlku a změna v kvalitě spánku se hned dostaví.

Jakou matraci zvolit?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každou z těchto matrací byste si v ideálním případě měli vyzkoušet. Alespoň na pár okamžiků na ni ve speciálním obchodě ulehnout. Vypracujte si seznam a po každém ulehnutí si poznamenejte, jestli daná matrace přichází v úvahu či nikoliv. Podle ortopedů však matraci poznáte až po několika týdnech užívání, respektive tak dlouho si na ni budete zvykat. Některé renomované e-shopy proto nabízejí matrace na vyzkoušení. Pokud po dvou týdnech zjistíte, že vám matrace nevyhovuje, vyměníte ji za jinou. Chytré, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient