Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Šetří autobazary ojetých aut životní prostředí?

2 min read

Row of cars

V poslední době se ve velkém dbá na ekologii a mnozí lidé hlásají, že bychom měli znovu využívat staré věci, a ne si pořád kupovat jiné. Jenže platí tento princip i v případě aut, nebo je lepší, když si pořídíte nový automobil?

Co si budeme nalhávat, většina lidí navštíví autobazar spíš proto, že chtějí levné vozidlo a nemají v úmyslu dávat statisíce za jiné. Ekologické chování je málokdy tím hlavním důvodem. Přesto jde o poměrně zajímavou otázku.

Výroba auta není zrovna dobrá pro životní prostředí

Pro výrobu auta se používají materiály jako kov, guma, sklo, plasty a mnohé další, které mohou být spojeny se dvěma problémy. Buď se jedná o neobnovitelné zdroje, nebo jejich výroba zanechává značnou uhlíkovou stopu. Teď si ještě uvědomte, že aby se spojily všechny součásti do funkčního celku, je třeba je svézt na jedno místo, což znamená další zvýšení uhlíkové stopy.

Moderní auta jsou pro přírodu lepší

Výše uvedená skutečnost mluví jasně pro autobazary ojetých aut. Jenže ona je tu i druhá stránka věci. Auta vyrobená někdy v minulém desetiletí, případně rovnou v minulém století, mají mnohem vyšší uhlíkovou stopu. Nové auto navíc znamená méně časté opravy, používání méně oleje a větší využití recyklovatelných částí.

Samozřejmě velmi záleží na tom, jaké auto si pořídíte. Plánujete-li si koupit hybrida, nemáme o čem diskutovat a pro přírodu bude jistě lepší, pokud si koupíte toto nové auto, než abyste šli do autobazaru. I když, autobazar Praha nabízí i automobily s jiným palivem než jen s benzínem či naftou, i hybrid se dá koupit ojetý.

Záleží na tom, co se s ojetým autem bude dělat dál

Z hlediska ekologie velmi záleží i na tom, jak se nakládá s ojetými automobily. Pokud by se hodily na skládku, byl by to problém. Když se rozeberou a použijí na náhradní díly, tak nejde o až tak zlé řešení pro přírodu.

Prostě a jednoznačně, konečný verdikt není snadný. Na ekologii v tomto případě raději nehleďte, rozhodujte se dle jiných kritérií. A jestliže vám vážně jde primárně o přírodu, budete si muset vše propočítat podle konkrétních nákladů a spotřeby různých modelů aut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient