Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Kdy s dítětem poprvé navštívit zubní ordinaci?

2 min read

S dentální hygienou u dětí byste měli začít už v době, kdy se jim začnou objevovat první zoubky. I přestože zoubky nejsou zcela prořezané, měli byste je čistit. K čištění se používá buď čistá navlhčená gáza, nebo gumový návlek s gumovými štětinkami, které zoubky čistí. Velmi oblíbený je také nákusný zubní kartáček, který slouží také jako hračka. Chrup dítěte si péči zaslouží. Ale v dnešním článku se podíváme, kdy je nejlepší poprvé navštívit zubního lékaře.

Existují také případy, že za vznikem zubního kazu stojí mateřské mléko. Zubní kaz se objevuje hlavně u těch dětí, které už krmíte normální stravou, ale zároveň je ještě kojíte. Zde mateřské mléko nepředstavuje hlavní zdroj výživy, ale pouze pro uspokojení dítě.

Žádný rodič nechce, aby se dítěti objevily brzy zubní kazy. Ale je pro to potřeba něco udělat – dodržovat pravidelnou zubní prevenci. A jedním z bodů prevence je návštěva zubní ordinace. Ne jedna stomatologicka klinika doporučuje, aby dítě navštívilo zubní ordinaci již do jednoho roku života, kdy se začínají objevovat první zoubky dočasného chrupu. Dentista vám vysvětlí, jak dítě správně navyknout na dentální hygienu.

Preventivní prohlídky se doporučují v půlročním intervalu. Děti do tří let bývají ošetřovány většinou na klíně rodičů, aby se nebály. Starší děti pak usedají přímo do křesla v zubní ordinaci a mohou být vyšetřovány dokonce samy, kdy rodiče počkají v čekárně.

Kdy používat zubní kartáček?

Otázkou ještě zůstává, kdy by mělo dítě začít používat klasický zubní kartáček. Dentisti doporučují druhý až třetí rok života. Jelikož dítě není schopné ovládat zubní kartáček správně, měli byste ho to nejprve naučit. Veďte ho k tomu, aby si zuby čistilo dvakrát denně. Doporučuje se zubní kartáček měkký, případně středně tvrdý. A kupte také zubní pastu pro děti.

Po návštěvě zubní ordinace by se mělo dítě cítit dobře. Nemělo by mít ze zubní ordinace a z dentisty strach. Čím dříve začnete s návštěvami zubaře, tím lépe pro vaše ratolesti.

Tvorba webových stránek: Webklient