Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

Jak bezpečně koupit nebo prodat doménu?

3 min read

Nedávno český registrátor domén oznámil registraci miliónté domény s koncovkou CZ. Na první pohled by o mohlo vypadat, že již každý desátý obyvatel České republiky má vlastní doménu. Opak je pravdou. Minimálně 20 procent všech registrovaných domén jsou tzv. zaparkované. to znamená, že na nich iobvykle není řádný nebo jen minimální obsah a čekají na své reálné využití. Většinu těchto domén drží lidé, kterým někteří říkají doménové spekulanti, jiní obchodníci s doménami nebo jednoduše domaineři.

Tito domaineři jsou něco jako obchodníci s realitami nebo pozemky. Nějaký pozemek koupí a hledají pro ně nového majitele, který pozemek využije. Podobné je to i s doménami.

Představte si, že hodláte vyrábět autopotahy na míru. Zadáte si do adresního políčka svého prohlížeče adresu www.autopotahynamiru.cz a ejhle, doména je parkována.

Co tedy nyní? Jak takovou doménu získat?

  1. nejprve si zjistěte komu patří – to z CZ domén najdete v registru domén na adrese www.nic.cz – konrétně v části Domény.
  2. pokud zde bude uveden telefon nebo mail (registrátor umožňuje majitelům domén tyto údaje skrýt), oslovte majitele. Pokud není, je třeba se obrátit na registrátora domény, což také najdete v detailním výpisu informací o doméně, a požádat ho, aby váš mail majiteli domény přeposlal.

Když se vám podaří majitele zkontaktovat, nyní nastává nejožehavější část a tím je jednání o ceně a samotný převod a koupě a platba za doménu. A právě tady nasává obvykle kámen úrazu. Jak koupit doménu tak, aby byla operace bezpečná pro obě strany? Pokud totiž vy jako kupující zaplatíte dopředu, nemáte jistotu, že ji bývalý majitel na vás převede. Můžete samozřejmě podepsat smlouvu, ale víte, jak to u nás chodí se soudy. někteří soudci dodnes bohužel nepoznají rozdíl mezi emailovou adresou a webovou adresou. Naopak, když budete trvat nejprve na převodu domény, prodávající nebude mít jistotu, že mu vaše peníze dorazí na účet.Vše lze samozřejmě udělat na místě “z ruky do ruky”, ale to chce jisté zkušenosti a hlavně, pokud se jedná o vyšší částky, málokdo k tomu přikročí. V takovou chvíli přichází na scénu služby, které už v zahraničí úspěšně fungují, u nás teprve začínají.

Jednou z vlaštovek je akreditovaný registrátor českých domén, společnost TELE3. Ta nabízí tzv. bezpečný převod domény (informace najdete na stránce http://www.tele3.cz/bezpecny-prodej-domeny.html), který všechny výše zmíněné nebezpečí eliminuje.

Ze zkušenosti jde v případě, kdy to myslíte s prodejem nebo koupě domény od jiné osoby vážně, o nejjistější způsob, jak celou transakci provést.

Tvorba webových stránek: Webklient