Webrecenze

recenze, testy, zkušenosti

3 tipy, jak poznat kvalitní respirátor

2 min read

Už nějakou dobu jsme zvyklí nosit ochranné pomůcky, které do jisté míry zabraňují šíření viru a dávají nám pocit, že v boji s koronavirem děláme něco efektivního. Stále se však najdou tací z nás, kteří nevědí, jak vybrat kvalitní respirátory, jež jsou nezbytnými pomůckami v mnoha situacích, protože vás bez nich leckde nepustí do veřejných prostor. Podle čeho se tedy orientovat, jakmile si je hodláte pořídit?

1. Označení masky

Nejjednodušší pravidlo, díky němuž rozeznáte odpovídající respirátor, je jeho označení. V Česku platí pravidlo, že byste na obličeji vždy měli mít respirátory FFP2, případně KN95. Konkrétně u FFP2 se jedná o druhou třídu respirátorů. Oproti FFP jsou daleko efektivnější, pokud jde o zachytávání virů. Na trhu se lze samozřejmě setkat také s respirátory třídy FFP3, ty jsou však přeci jen výrazně dražší. 

2. Uváděná účinnost 

Jak už bylo nastíněno, důležitou roli při volbě respirátoru hraje jeho efektivita. Respirátory FFP2 se vyžadují z toho důvodu, že mívají deklarovanou účinnost minimálně 92 %. Z cenového hlediska přitom nejde o nijak zásadní investici, nejlevnější modely se dají zakoupit už v cenách od 10 Kč. 

3. Pohodlí při nošení

Jakmile si pořídíte nový respirátor, měl by vám vždy dokonale padnout na obličej. Poznáte to dle výdechu a nádechu. Vzduch má procházet jedině skrz masku, nikoliv kolem jejích okrajů v blízkosti pokožky. Z tohoto důvodu je dobré si nejprve vyzkoušet více modelů respirátorů a zjistit, jaký vám vyhovuje nejvíce. 

K bezpečnosti přispějí nejen dobré a často měněné respirátory FFP2. Abyste se vyhnuli nákaze, je praktické si pravidelně dělat také alespoň antigenní testy. I v jejich případě existují lepší a horší produkty. Při koupi antigenních testů doporučuji konzultaci s odborníky, tedy například lékárníky či doktory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tvorba webových stránek: Webklient